media

Kahve, dünya çapındaki en beğenilen içeceklerden birisidir ve yıllık ticaret hacmi yaklaşık olarak 7 milyon tondur. Kahve popülerliğini besin değerine veya potansiyel sağlık yararlarına değil, hafif uyarıcı etkisi ile birlikte karakteristik lezzet özelliklerine dayandırmaktadır.

Kahvenin lezzeti neredeyse tamamen kavurma sırasında oluşur. Yaklaşık 1000 yanıcı bileşik, kavrulmuş kahvede tanımlanmış olup, yaklaşık 30 bileşeni kahve kokusunun ana izleniminden sorumludur.

Kahve lezzeti tarımsal ve teknolojik faktörlerden etkilenir. Kahve çekirdeğinin türü ve kaynağı, işleme ve işlenmiş kahvenin depolanması yeşil kahve kalitesinin ana belirleyicileridir. Bununla birlikte, kavrulmuş kahve lezzeti çekirdeğin potansiyelinin ne kadarının dönüştürüldüğüne kavurma yöntemi tek başına karar verir. Kavurma halen ampirik (deneye dayalı) bir standart teknolojisidir. Kahve kavurmanın farklı yolları vardır, büyükannenin kavurma tavasından başlayıp, farklı tasarıma sahip endüstriyel toplu kavurma makinelerine ve büyük ürün üretimine sahip sürekli kavurma sistemlerine kadar. Bunları ileriki makalelerimizde ele alabiliriz.

Kavrulmuş kahve çok sınırlı raf ömrünün bir ürünüdür, işletmelerin ve satın almaların ne yazıkki atladığı çok önemli bir husustur. Kahve lezzetinin hızlı bir şekilde bozulmasını önlemek için, kavrulmuş kahvenin koruyucu şartlar altında saklanması gerekir. Depolama atmosferindeki oksijen konsantrasyonu ve sıcaklığın etkisi, kahvenin bayatlamasının başlıca kaynakları olarak tespit edilebilir. Nem aynı zamanda kahve tadı dengesi üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.

Biz kavurmacıları birbirinden ayıran kavurma teknolojisinin rota oluşumundaki rolü ve kavrulmuş kahvenin aroma stabilitesi ile ilgilidir. Aslında tüketici tercihlerini oluşturanda budur. Kahve kuru ısıyla işleme tabi tutularak, bir gıda ürünü için atipik olarak yüksek olan 200 °C'nin üzerindeki çekirdek sıcaklığını ile kavrulur. Aromanın oluşumu kahverenginin koyu kahverengine dönüşmesi ve kahve çekirdeğinin hacminin artması, yeşil çekirdekten kavrulmuş kahveye yapılan en belirgin değişikliklerdir. Kavrulmuş kahve kalitesi için hammadde kalitesi en önemlisidir. İşlem sıcaklığı, sıcak hava nemi ve hava çekirdek oranı önemli proses faktörleri olarak tanımlanabilir.

Geleneksel kavurma teknolojisi kavurma cihazından sıcak hava akarken, kahve çekirdeklerini hareket ettirmek için yatay bir tambur kürekle dikey bir tambur veya dönen dikey bir kap kullanılır. Kavurma süreleri genellikle 5 kg'lık bir makina için 10 dk. civarındadır. Hızlı kavurmanın daha fazla miktarda çözünür katı madde, daha az klorojenik asit ayrışması, daha düşük uçucu kayıp ve daha az yanmış lezzet ile sonuçlandığını savunabiliriz. Buna ek olarak yavaş kavurma daha büyük hacim artışı, daha büyük karbondioksit desorpsiyonu ve daha yüksek yağ göçüne yol açar.

  • 6 Temmuz 2018, Cuma
İlgili Ürünler